Ştiri recente

turistic

Elevii de la Colegiul Economic în vizită la Consiliul Județean

DSC_0124Elevii clasei a XII-a I de la Colegiul Economic ”Gheorghe Dragoş” Satu Mare, specializarea organizator banqeting, coordonaţi de prof. Bran Violeta au efectuat o lecţie-vizită la Consiliul Judeţean Satu Mare, fiind întâmpinaţi de d-nele Brigitta Nagy, Șef Serviciul Coordonare și Cooperare Instituțională, Liliana Marinescu și Nicoleta Pop, consilieri în cadrul aceluiași serviciu, în sala de sedinţe a instituției publice.

Obiectivele acestei lecţii-vizită au fost documentarea privind tipurile de evenimente care se organizează în judetul Satu Mare, activităţile specifice organizării evenimentelor precum şi modul de promovare ale acestor evenimente.

Pe parcursul vizitei, elevii şi-au manifestat curiozitatea prin diferite întrebări, informaţiile primite au fost multiple şi interesante, elevii au constatat cu surprindere varietatea şi multitudinea evenimenelor  culturale, artistice, folclorice, care se organizează de Consiliul Judeţean, reflectate într-o manieră impecabilă prin diferite materiale de promovare: cataloage, broșuri, pliante, obiecte personalizate.

La  plecare elevilor le-au fost înmânate diferite materiale promoţionale, fiind invitaţi – în scopul îmbogăţirii cunoştinţelor  cu privire la moştenirea culturală, istorică, folclorică a judeţului nostrum, să efectueze excursii în judeţul Satu Mare pe diferite trasee tematice, recomandate de Centrul de Informare Turistică.

Mulţumind gazdelor pentru vizită, elevii au promis că vor mai efectua astfel de vizite şi se vor implica activ în proiectele inițiate de Consiliul Județean Satu Mare.