Ştiri recente

turistic

Începe modernizarea drumului județean Acâș-Mihăieni-Țeghea-Craidorolț

DSC_0366Drumul județean care leagă localitățile Acâș și Craidorolț va fi modernizat și reabilitat. Predarea amplasamentului pentru începerea lucrărilor a avut loc astăzi, la Acâș, în prezența președintelui Consiliului Județean, Adrian Ștef, vicepreședintelui Riedl Rudolf, a managerului public al județului, Nicolae Bura, preşedintele filialei judeţene a UDMR Satu Mare, senatorul Pataki Csaba,a autorităților locale din Acâș, respectiv Mihăieni, a constructorilor și proiectanților.

Ofertantul câştigător este SC DRUM CONSTRUCTSRL.

Durata de execuţie este de 8(opt) luni, cu o perioadă de garanţie acordată lucrărilor de 36 luni.

Lungimea toală a tronsonului care urmează a se moderniza este de 11.189m.

Valoarea investiției este de 16.405.253,19 lei fără TVA.

Se va asfalta pe o lățime de 6m, acostamente de 1 m pe fiecare parte a drumului.

Se vor mai executa șanțuri trapezoidale din beton pe o lungime de 18.460m,64 bucăți podețe tubular transversale, 157 bucăți podețe tubular pentru accese la proprietăți ,2.109 m parapeți metalici, 80m ziduri de sprijin, 6 intersecții cu drumuri laterale pe lungimea de 15m.