Ştiri recente

turistic

Ședința Comitetului de Dialog Civic pentru Problemele Persoanelor Vârstnice

DSC_0087 Astăzi, 15 iulie 2016, președintele Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba, a participat la ședința Comitetului de Dialog Civic pentru Problemele Persoanelor Vârstnice.

Ședința a avut loc în sala mică a Palatului Administrativ.
La ședință alături de președintele Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba, a participat și subprefectul Altfatter Tamás, vicepreședintele Consiliului Județean Satu Mare, Panea Alexandru, viceprimarul municipiului Satu Mare, Adrian Albu, respectiv președinții tuturor asociaților de pensionari din Satu Mare.
Ordinea de zi:
-informare privind biletele de tratament și odină pentru pensionari
-prezentarea problemelor pensionarilor
-diverse
În mesajul său președintele Consiliului Județean Satu Mare i-a asigurat pe toți președinții de asociații de sprijinul său și al instituției pe care îl reprezintă, spunând că: ,,Dacă vor fi cerințe justificate, vom fi parteneri corecți. Cunosc problemele vârstnicilor, iar dacă există aprobare scrisă, finanțarea activităților va merge în continuare. Legea achizițiilor s-a schimbat, activitățile vârstnicilor vor fi finanțate conform legii nr.350.
Vicepreședintele Consiliului Județean Satu Mare, Panea Alexandru și-a exprimat respectul față de toți vârstnicii și a rugat președinții asociațiilor ca activitățile lor să nu fie politizate.