Ştiri recente

turistic

Comemorare Kölcsey Ferenc la Săuca

13882286_928715607257596_2560916533683387316_nPreședintele Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba, a participat azi la cea de-a XXVII-a comemorare Kölcsey Ferenc la Săuca.

Evenimentul organizat de Societatea Maghiară de Cultură din Transilvania, Cercul Kölcsey din Satu Mare, Primăria şi Parohia Reformată Săuca, precum şi de UDMR Tăşnad a avut loc vineri, 5 august, la statuia ridicată în curtea parohiei reformate din localitatea natală a lui Kölcsey Ferenc.
Oaspeţii au fost întâmpinaţi de organizatorul evenimentului, Muzsnay Árpád, preşedintele Societăţii Maghiare de Cultură din Transilvania.
Discursul festiv a fost rostit de Pataki Csaba, preşedintele Consiliului Judeţean Satu Mare. După programul artistic s-au depus jerbe și coroane la statuia lui Kölcsey Ferenc.
Comemorarea s-a încheiat cu intonarea imnului.