Ştiri recente

turistic

Întâlnirea şvabilor la Moftin

DSC_0008Duminică, 7 august 2016 , în localitatea Moftin s-a organizat cea de-a XXVII-a ediție a Întâlnirii şvabilor.Evenimentul a fost organizat de Forumul Democrat German din judeţul Satu Mare şi din Moftinu Mare, respectiv de Primăria Moftin.
Acțiunea a început cu defilarea formaţiilor culturale , după care la biserica romano-catolică din localitate a avut loc slujba religioasă.
Întâlnirea șvabilor a continuat în curtea sediului Forumului German din Moftin cu discursurile oficialităților și cu un bogat program cultural.
La eveniment a fost prezent și președintele Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba, care a felicitat organizatorii și a promis , că până la următoarea ediție vor reabilita acest drum județean.