Ştiri recente

turistic

Sfântul Donat

DSC_0147În comuna Viile Satu Mare s-a sărbătorit, duminică, 7 august 2016, Sfântul Donat, protector al viței de vie și al viticultorilor.Evenimentul a fost organizat pe terenul de fotbal din comună.

În cadrul acestui eveniment au avut loc întreceri inedite, cum ar fi cel de tăiat lemne într-un timp cât mai scurt.Câștigătorii concursului de tăiat lemne au fost premiați de către Szűcs Szabolcs, primarul comunei Viile Satu Mare și Pataki Csaba, președintele Consiliului Județean Satu Mare. Tot în cadrul acestei sărbători au fost premiate cele mai frumoase fete din comună, concurs organizat de către Organizația de Femei UDMR.
Pe scena amplasată pe terenul de sport , pe lângă artiștii locali, a urcat pe scenă trupa Insect, Roberto și Dolly Roll.