Ştiri recente

turistic

Județul Satu Mare a depus cererea de finanțare pentru proiectul “Modernizarea drumurilor județene DJ 108R din DN 19A Beltiug – Beltiug Băi – Dobra – Hurezu Mare – DJ 108P – DJ 196 Corund – Bogdand – Hodod – limita de județ Sălaj”, proiect ce va fi finanțat în cadrul primului apel de proiecte al Programului Operațional Regional 2014 – 2020, “Axa Prioritara 6 – Îmbunătățirea infrastructurii rutiere de importanță regională, Prioritatea de Investiții 6.1 Stimularea mobilității regionale prin conectarea nodurilor secundare și terțiare la infrastructura TEN-T, inclusiv a nodurilor multimodale”, program prin care se pot accesa fonduri europene structurale și de investiții.

DJ108R-DJ108P-DJ196 este parte din Traseul regional Transilvania Nord fiind conectat în mod direct la rețeaua TEN-T prin intersecția cu DJ19A din comuna Beltiug.Traseul face legătura în mod direct cu județul Sălaj, unde se continuă până la comuna Benesat, în apropiere de județul Maramureș, trecând prin orașul Cehu Silvaniei. În acest sens, traseul regional compus din DJ108R-DJ108P-DJ196 are rol de “drum interjudețean”, fiind o alternativă la drumurile naționale care asigură legătura dintre nordul județului Sălaj și județul Satu Mare precum și la DN19A (Satu Mare – Zalău) și la o încărcare mai echilibrată cu fluxuri de trafic a rețelei naționale de drumuri.

Obiectivele specifice ale proiectului sunt:

1. Modernizarea a 38,145 km drum județean pe tronsoanele DJ 108R din DN 19A Beltiug – Beltiug Băi – Dobra – Hurezu Mare – DJ 108P – DJ 196 Corund – Bogdand – Hodod – limita de județ Sălaj;
  2. Deservirea în mod direct și indirect a unei populații de 13.387 locuitori, din localitățile tronsoanelor modernizate;
  3. Reducerea timpului de parcurs și, implicit, a valorii timpului pentru pasagerii vehiculelor prin creșterea vitezei medii de parcurs a traseului cu 25 % respectiv de la 48 km/h la 60 km/h;
  4. Creșterea accesibilității zonelor deservite către zonele urbane învecinate prin îmbunătățirea conectivității acestora.

Implementarea proiectului va conduce la creșterea accesibilității către zonele urbane învecinate, respectiv municipiul Satu Mare, îmbunătățind astfel gradul de conectivitate al zonei. De asemenea, proiectul va conduce la creșterea gradului de utilizare a transportului public, investiția incluzând și îmbunătățirea facilităților acordate transportului în comun prin amenajarea stațiilor, dar și prin îmbunătățirea generală a condițiilor de circulație.