A fost inaugurată expoziția de bază a Muzeului Județean Satu Mare
În contextul celebrării Zilei Patrimoniului European, în data de 20 septembrie 2024 a avut loc inaugurarea expozițiilor permanente de istorie și etnografie ale Muzeului Județean Satu Mare, expoziții ce marchează partea finală a proiectului de modernizare finanțat din fonduri europene și județene, proiect derulat pe parcursul a doi ani de către Consiliul Județean Satu Mare și Muzeul Județean Satu Mare, în cadrul programului Interreg România-Ungaria 2018.

Expoziția de istorie aduce în prim-plan evoluția județului Satu Mare din cele mai vechi timpuri și până în perioada modernă. Aceasta oferă o incursiune amplă în diferitele epoci istorice, de la descoperiri arheologice de mare valoare, până la momente semnificative din istoria medievală și modernă a regiunii.
Expoziția de etnografie, la rândul său, prezintă tradițiile și obiceiurile locale, punând accent pe diversitatea etnică și culturală a județului Satu Mare. Aceasta evidențiază moștenirea culturală a comunităților care au trăit în zonă, prin expunerea unor obiecte de uz casnic, costume populare, unelte tradiționale și diverse artefacte ce ilustrează viața rurală din trecut.
“Festivitatea de astăzi a marcat nu doar finalizarea unui proiect important, ci și un nou început pentru Muzeul Județean Satu Mare, având ca scop principal promovarea turismului cultural și educația publicului în privința valorilor istorice și etnografice ale județului. Muzeul se poziționează astfel ca un centru cultural de referință care va atrage un număr mare de vizitatori, atât din țară, cât și din străinătate”, a declarat Pataki Csaba, președintele Consiliului Județean Satu Mare.
Implementarea proiectului a fost posibilă prin colaborarea eficientă între administrația județeană și echipa muzeului și face parte dintr-o strategie mai largă de revitalizare și promovare a patrimoniului cultural al județului.