Creștem siguranța traficului pe drumurile județene!
Președintele Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba, a semnat în această dimineață contractul de finanțare pentru proiectul de iluminare a trecerilor de pietoni nesemaforizate de pe întreaga rețea de drumuri județene.

”Este un proiect în premieră și ne-am propus să îl implementăm pentru o mai bună vizibilitate a trecerilor de pietoni și reducerea riscului de accidente rutiere. Se vor monta stâlpi de iluminat în dreptul a 316 treceri de pietoni, iar pentru un cost redus de funcționare vor fi folosite corpuri de iluminat cu LED”, a declarat Pataki Csaba.
La nivelul trecerilor nesemaforizate de pe sectoarele de drumuri județene situate în intravilanul localităților, vor fi montați bilateral stâlpi metalici cu alimentare de la sistemul național de distribuție a energiei electrice, sistem compus din rețele de alimentare subterane. Stâlpii vor fi dotați cu aparate de iluminat cu tehnologie LED pentru crearea unui contrast puternic între trecerea de pietoni și suprafața carosabilului. Stâlpii de iluminat vor fi controlați printr-un sistem de telegestiune.
Proiectul este finanțat prin Programul Operațional Nord-Vest 2021-2027 în sumă de 20.484.667 lei, din care 4.445.804 lei este contribuția proprie a Consiliului Județean Satu Mare.