A Planning4U projekt nyitókonferenciája: partnerség a határon átnyúló fejlesztésért
A Planning4U projekt nyitókonferenciája: partnerség a határon átnyúló fejlesztésért
Ma Szatmárnémetiben került sor a Planning4U projekt nyitórendezvényére, amely egy határon átnyúló együttműködési kezdeményezés, és a Magyarország – Románia – Ukrajna határ menti térség integrált fejlesztését célozza.

A projektet a Nemzeti Stratégiák Kutatóintézete koordinálja, és három ország partnereit tömöríti: a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulást (Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Județul Satu Mare), a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzatot, a Tisza Európai Területi Társulást, valamint a Kárpátaljai Határmenti Helyi Önkormányzatok Szövetségét.

A Planning4U projekt teljes költségvetése 600.327,63 euró, a megvalósítás időszaka 2025. január 1. – 2026. december 31. A finanszírozás az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 program keretében történik.

A projekt fő célja, hogy választ adjon a határ menti térséget érő kihívásokra, amelyeket az ukrán közigazgatási reform, a koronavírus-járvány és az orosz–ukrán konfliktus idézett elő. Fejlesztési tervek és hatástanulmányok kidolgozásával a projekt hozzájárul a három ország közötti gazdasági és társadalmi kapcsolatok erősítéséhez, valamint Ukrajna európai uniós csatlakozási folyamatára való felkészítéséhez.

A Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás kulcsszerepet tölt be a projektben, mivel három szatmár megyei határ menti település fejlesztési stratégiáinak aktualizálásáért felelős. E stratégiák célja a helyi közösségek fenntartható fejlődésének elősegítése, a gazdasági és intézményi kapcsolatok megerősítése a magyar és ukrán partnerekkel, valamint a helyi önkormányzatok támogatása uniós források lehívásában jövőbeli projektekhez. Az egyesület egy tanulmányt is készít a háború határ menti térségekre gyakorolt hatásáról, továbbá képzéseket szervez projektmenedzsment és közbeszerzések témakörében.

A projektben való aktív részvétellel a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás hozzájárul a térség fejlődéséhez, támogatást nyújtva a helyi közösségeknek a fenntartható partnerségek kialakításában és a határon átnyúló együttműködés által kínált lehetőségek kiaknázásában.