Hegedüs Csilla a helyi tisztviselőkkel tárgyalt a Szatmár megyében zajló nagy fejlesztésekről, az európai alapokból finanszírozott projektekről, de olyan kormányzati programokról is, amelyek ösztönzik a kulcsfontosságú területeken történő beruházásokat és helyben elérhetők.
Hivatalos látogatása során az államtitkár találkozott Pataki Csabával, a Szatmár Megyei Tanács elnökével, Ioan Rus alelnökkel, Altfatter Tamás prefektussal, valamint Szatmárnémeti polgármesterével, Kereskényi Gáborral.
„Szatmárnémetibe jöttem, hogy megnézzem, melyek a megye azon legfőbb problémái, amelyek megoldhatók európai források bevonásával. A Nemzeti Helyreállítási és Rugalmassági Program révén jelentős változásokra törekszünk Romániában. Az egészségügy a program egyik prioritása, hiszen befektet az infrastruktúrába és a berendezésekbe egyaránt. Az oktatás egy másik nagyon fontos része a programnak, amelyen keresztül reméljük, hogy a fejlesztési terv anyagi forrásainak legalább 10% -a eljut a gyerekekhez, azt akarjuk, hogy az iskolák biztonságban legyenek mind az infrastruktúra, mind az egészség szempontjából. Sok pénzt fordítunk a digitalizációra, az iskolákat okos eszközökkel látják el. A városrehabilitációs komponens szintén nagyon fontos, miközben a közintézmények szintjén történő digitalizálás fokozott hatékonyságot és átláthatóságot eredményez az állampolgárok felé “- mondta Szatmárnémetiben Hegedüs Csilla.
Pataki Csaba tanácselnök bemutatta az államtitkár asszonynak a megye legfőbb fejlesztési projektjeit, azokat, melyek inkadrálhatók a minisztérium fejlesztési tervébe.
„Számunkra az elmúlt 5 évben az egészségügyi terület fejlesztése volt a prioritás, mi nem vártuk meg a világjárvány megjelenését a fejlesztésekkel. Sok európai támogatással nyert projektünk van, de finnanszírozásra lenne szükségünk a Megyei Sürgősségi Kórház új épületének építésével kapcsolatos stratégiai projekthez, mind a társfinanszírozási, mind pedig a felszerelési oldalon.
Az ország teljes északi régióját megcélzó nagy projekt a Szatmárnémeti – Nagybánya gyorsforgalmi út lenne, amely örömünkre már szerepel a finanszírozási listán. Szatmár megye partnerségben áll Máramaros megyével és forrásokat különítettünk el az út megvalósíthatósági tanulmányának frissítésére. Ez egy olyan projekt, amely követi a Szatmárnémetiben zajló jelentős beruházást – a város elkerülő útját. Ha megemlítjük az európai úthálózathoz való hozzáférést is, a magyar határtól az M49-es gyorsforgalmi útig történő összeköttetésen keresztül, olyan nagyberuházásokról beszélünk, amelyek pozitívan befolyásolják minden lakos életét. Ezeknek a projekteknek azonban folyamatos és konkrét támogatásra van szükségük “- mondta Pataki Csaba.
Hegedüs Csilla rámutatott arra is, hogy egy másik fontos fejezet, amelyen jelenleg dolgoznak, az Románia kulturális turisztikai stratégiájához kapcsolódik, amely a belföldi és külföldi turisták vonzásának egyik fő stratégiája, amely révén az épített és a kulturális örökséget kamatoztatják.
„Ebből a szempontból a megye és a szatmárnémeti önkormányzat sokat tud nyújtani, és ma megvitatjuk azokat a célkitűzéseket, amelyek beépülhetnek a 14 általunk gondolt útvonalba, a kastélyok útvonalától a fatemplomok útján át a bor útjáig egyaránt.”
Az államtitkár a mai nap folyamán két olyan fontos európai uniós támogatásból megvalósuló beruházást is meglátogatott, mint a Szatmárnémetiben épülő harmadik híd, illetve a nagykárolyi Károlyi kastély, mely Románia szintjén az első uniós pénzből felújított kastély volt.