A pályázat a Románia – Magyarország INTERREG V-A Program keretében nyert támogatást. Közösen a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház vezető partnerségével a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház egy újabb fontos projektet indít el Szatmárnémetiben.
Az AVC projekt a két érintett megye egészségügyi infrastruktúrájának fejlesztését célozza, mégpedig az agyérkatasztrófát szenvedett betegek ellátása és szakszerű gondozása valósulhat meg. A projekt részeként beszerzésre kerülő orvosi berendezések lehetővé teszik a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházon belül egy Stroke Központ kialakítását, az újonnan átadott neurológiai osztály keretében, ahol célzott és szakszerű orvosi beavatkozásnak (trombolízis) köszönhetően az agyi érkatasztrófát szenvedett és az ilyen jellegű beavatkozásra javasolt betegek túlélési és felépülési esélye jelentősen növekszik. Az intravénás trombolízis elvégzését azonban csak a tünetek kialakulásától számított 3-4 órán belül lehet elkezdeni, melyet „terápiás ablaknak” neveznek. Ha a projekt nyomán az életmentő beavatkozást Szatmáron is alkalmazni tudják, lényegesen megnőnek a betegek eddig nagyon csekély túlélési esélyei, hiszen a beavatkozásra csak más megyei kórházakban nyílt lehetőség, legközelebb Nagybányán. Az első órák szerepe életbevágó ilyen esetekben, ezért a pályázatban helyt kapott egy lakossági tudatformáló tevékenységcsomag is: a legfontosabb tünetek felismerése és azonosítása, a „terápiás ablakon” belüli, gyors és szakszerű segítség életmentő szerepének tudatosítása. A Stroke Központ kialakítása révén a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház Neurológiai osztályán belül 10 ágy felszerelésére kerül sor modern monitorozási és ápolási műszerekkel. A Szatmár Megyei Tanács a tájékoztatási és tudatformáló tevékenységeket bonyolítja le.
„Ez egy régóta várt és elengedhetetlen pályázat, amely kiegészíti majd az új neurológia osztály felszerelését. Kiváló orvosaink vannak, akik korszerű, modern felszerelésekkel sokkal több életet menthetnek meg, a Stroke Központ létrehozásával lényegesen megnő majd az agyvérzéses betegek túlélési esélye. Nyíregyházán ezen technológiaik bevezetése után 50 százalékkal csökkent az érrendszeri betegségekből adódó elhalálozások száma, amely egy óriási előrelépés lehet Szatmár megyében is.” – mondta Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke.
Az elnyert, vissza nem térítendő támogatás az Európai Unió pénzügyi támogatásából (ERFA) és nemzeti társfinanszírozásból tevődik össze, melyet a partnerek saját hozzájárulása egészít ki. A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház projekten belüli költségvetése 847.612,20 euró, melyből 720.470,37 euró az Európai Unió pénzügyi támogatása, 110.181,11 euró Románia kormányának társfinanszírozása és 16.960,72 euró a partner saját hozzájárulása, amelyet a Szatmár Megyei Tanács biztosít. A Szatmár Megyei Tanács projekten belüli költségvetése 36.300 euró, melyből 30.855 euró az Európai Unió pénzügyi támogatása, 4718,64 euró Románia kormányának társfinanszírozása és 726,36 euró a Szatmár Megyei Tanács saját hozzájárulása.