Închidem ultimul Centru de plasament din județ
Niciun copil din județul Satu Mare nu va mai crește în centrele de plasament! Din toamnă, odată cu deschiderea noului an școlar, va fi desființat și ultimul centru de plasament din județ „Floare de Colț” din Halmeu, iar copiii vor fi mutați în noile case de tip familial construite cu fonduri europene.

Pataki Csaba, președintele Consiliului Județean Satu Mare, a vizitat noile investiții. La Halmeu au fost construite două case de tip familial și un Centru de zi, iar la Tășnad o casă de tip familial. Construcțiile au fost finalizate, iar copiii vor avea parte de camere spațioase și luminoase, spații de recreere, locuri de joacă, mobilier modern și un mediu prietenos, toate necesare pentru o creștere armonioasă.