Investim 6 milioane de euro pentru echipamente de diagnostic
Facem un nou pas important pentru sănătatea sătmărenilor! Am pregătit două proiecte în valoare de aproape 6 milioane de euro pentru modernizarea echipamentelor de diagnostic ale Spitalului Județean de Urgență Satu Mare.

Primul dintre cele două proiecte vizează modernizarea laboratorului de microbiologie al spitalului, în timp ce al doilea va contribui la îmbunătățirea performanțelor de diagnostic și tratament al cancerului prin achiziționarea de echipamente de ultimă generație. Aceste investiții vor aduce beneficii semnificative în diagnosticarea și tratarea personalizată a pacienților cu diverse afecțiuni medicale. Proiectele au fost aprobate astăzi de consilierii județeni și vor fi depuse pentru finanțare în cadrul Programului de sănătate 2021-2027.