Legăm numele județului Satu Mare de turism și de drumețiile montane
În data de 11 mai, am inaugurat oficial în Bătarci a doua bază de salvare a Serviciului Public Județean Salvamont, subordonat Consiliului Județean Satu Mare, și al doilea traseu turistic de via ferrata.

Traseele de via ferrata din Bătarci, cu o lungime de 140, respectiv 260 de metri, spre deosebire de alte trasee similare din țară, pot fi folosite de aventurieri de toate vârstele, fiind nevoie doar de echipament special.
Pataki Csaba, președintele Consiliului Județean, a declarat: „În urmă cu 8 ani, județul Satu Mare avea 0 trasee turistice autorizate, dar astăzi numărul acestora a ajuns la 21, iar altele sunt în curs de omologare. Am realizat o pârtie de schi, avem în construcție trasee de istorie locală, iar castelele și conacele sunt renovate și readuse la viață. Împreună cu autoritățile locale am ridicat nivelul turismului din județ la un stadiu cu care ne putem mândri, iar acum, datorită bazelor de salvare montană, turiștii care ne vizitează sunt în siguranță.”