A fost semnat statutul ADI Managementul Deșeurilor
Membrii de drept în Adunarea Generală a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) Managementul Deșeurilor din județul Satu Mare, reprezentanți ai orașelor și comunelor din județ, au semnat hotărârea de înființare și statutul acestei noi asociații.

După înființare, ADI Managementul Deșeurilor din judetul Satu Mare va prelua responsabilitatea tuturor autorităților publice locale din județ pentru activitățile de eliminare și tratare a deșeurilor nepericuloase la Depozitul Ecologic Doba. Va exista un singur contract de delegare, nu 65 de contracte pentru fiecare primărie din județ.
Potrivit președintelui Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba, serviciile care se derulează prin Managementul Deșeurilor SRL nu vor modifica în niciun fel tarifele practicate în prezent la Depozitul Ecologic Doba. Tarifele de depozitare a deșeurilor menajere din județul Satu Mare sunt în continuare printre cele mai mici din România.