Projektek a tisztább és egészségesebb környezetért!
A Szatmár Megyei Tanács az ukrajnai Kárpátalja régió partnereivel együtt két környezetvédelmi projektet nyújt be támogatásra az Interreg NEXT Románia-Ukrajna program keretében.

Az egyik projekt, a "Fenntartható hozam modellezéssel és hálózatos erőfeszítésekkel a folyópartok és gátak kormányzására irányuló, a közösségek éghajlati ellenálló képességét megalapozó fenntartható hozam", célja a Kárpátaljai régióból Szatmár megyébe ömlő kis folyók és patakok hulladékának nyomon követése. A projekt keretében felkutatják a szennyezőforrásokat, és a vízszint emelkedése után összegyűjtik és eltávolítják a hulladékot, mielőtt az nagyobb folyókba kerülne.
A projektet a Szatmárnémeti Multisalva Egyesület vezeti, a Beregszászi Járási Vízgazdálkodási Osztály és a Beregszászi Hulladékgazdálkodási Vállalat partnerségével.
A projekt teljes költségvetése 1 254 243 euró, amelyből Szatmár megye költségvetése 53 960 euró, áfával együtt.
A "Fenntartható hozam modellezéssel és hálózatos erőfeszítésekkel a folyópartok és gátak irányítására, a közösségek éghajlati ellenálló képességének alapjául szolgáló fenntartható hozam" projektet pedig az ukrajnai Ungvár, Kárpátalja régió Ungvári járásának Kholmok Községi Tanácsa, mint partnerség vezetője, a szucsávai "Stefan cel Mare" Egyetemmel és az ukrajnai Ungváron működő IARDI Nemzetközi Egyesülettel közösen nyújtja be a tanács.
A közösségek világszerte érzik az ember okozta természeti veszélyek hatásait, beleértve a zord időjárást és annak éghajlatváltozással való kapcsolatát. A projekt megvalósítása során számos tájékoztató és oktatási találkozóra kerül sor a szennyezett területek lakossága számára, valamint közös stratégiákat dolgoznak ki a projektpartnerekkel a szennyező tényezők felszámolására.
A projekt teljes költségvetése 1 400 000 euró, amelyből a Szatmár megyei önkormányzat költségvetése 199 752 euró, beleértve az ÁFA-t is. A megyei tanács 2024. július 12-én jóváhagyta a két projektet, valamint a projektekhez kapcsolódó kiadásokat és partnerségeket.