Proiecte pentru un mediu mai curat și mai sănătos!
Consiliul Județean Satu Mare depune spre finanțare două proiecte de mediu, în colaborare cu parteneri din regiunea Zakarpatia, Ucraina, în cadrul Programului Interreg NEXT Romania-Ucraina.
  • Proiectul „Sustainable yield through modeling and networked efforts for riverbank and dams governance underlying community climate resilience”, acronim „Climate Synergy”, urmărește monitorizarea deșeurilor de pe râurile mici și pâraiele care trec din regiunea Zakarpatia în județul Satu Mare, precum și localizarea surselor de poluare, colectarea deșeurilor după creșterea nivelului apei și îndepărtarea lor înainte ca aceste deșeuri să ajungă în râurile mai mari. Proiectul va fi depus în parteneriat împreună cu Asociația Multisalva Satu Mare, în calitate de lider de parteneriat, Departamentul Interregional de Management al Apelor din Berehovo, Ucraina și Compania de salubritate din localitatea Berehovo, Ucraina. Bugetul total al proiectului este de 1.254.243 euro, din care bugetul UAT Județul Satu Mare este de 53.960 euro inclusiv TVA.
  • Proiectul „Sustainable yield through modeling and networked efforts for riverbank and dams governance underlying community climate resilience”, acronim „Climate Synergy”, va fi depus în parteneriat cu Consiliul comunal Kholmok, districtul Uzhhorod, regiunea Zakarpattia din Ucraina, în calitate de lider de parteneriat, Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava și Asociația Internațională IARDI din Uzhhorod, Ucraina, în calitate de parteneri. Comunitățile din întreaga lume resimt impactul atât al pericolelor provocate de om, cât și al pericolelor naturale, inclusiv vremea severă și legătura acesteia cu schimbările climatice. În perioada de implementare a proiectului vor avea loc mai multe întâlniri informative și educaționale pentru populația din zonele poluatoare și pentru dezvoltarea cu partenerii din proiect, a strategiilor comune pentru eliminarea factorilor de poluare. Bugetul total al proiectului este de 1.400.000 euro, din care bugetul UAT Județul Satu Mare este de 199.752 euro inclusiv TVA.

Consilierii județeni au aprobat, în data de 12 iulie 2024, cele două proiecte, cheltuielile legate de proiecte și parteneriatele aferente proiectelor.